MUÇEV, Bodrum, Dalyan ve Marmaris’teki plaj alanlarını 5 yıl süreyle kiralama ihalelerini iptal etti.

Kenan GÜRBÜZ

Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Türkiye Çevre Koruma Vakfı ortaklığı ile kurulan ve kurulduğu günden bugüne kamuoyunun tepkisine neden olan MUÇEV Turizm Ticaret Anonim Şirketi; 3. derece doğal sit, nitelikli doğal koruma alanları ve özel çevre koruma bölgesindeki alanları 5 yıl süreyle kiralanmak üzere 13 Mart’ta ihale açmıştı.

BEŞ YILLIK İHALE ŞARTLARINI BELİRLEMİŞTİ

Bodrum ilçesine bağlı Bitez Mahallesi’ndeki bin 235.14 metrekarelik alan 1 milyon TL + KDV bedelle, Ortaca’ya bağlı Dalyan Mahallesi’nde İztuzu’ndaki 46 bin 371,54 metrekarelik alan 10 milyon 400 bin TL + KDV bedelle ve Marmaris’e bağlı Kızkumu’ndaki 2 bin 609,63 metrekarelik alan 1 milyon 650 bin TL + KDV bedelle ihaleye çıkarılmıştır. Şirket ayrıca, Fethiye ilçesi Kaya Mahallesi’nde bulunan Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki ahşap iskeleyi de 250 bin TL + KDV bedelle 5 yıllığına kiralamak üzere ihaleye çıkarmıştı.

İhaleler, 22 Mart’ta ‘yarışmalı teklif usulü’ ile yapılacakken, MUÇEV ihaleleri iptal ettiğini açıkladı.

GÖRÜLEN LÜZUM AÇIKLAMASI

MUÇEV’in resmi internet sitesinde bugün yer alan duyuruda, “İşletme Hakkının Kiralanması İşi görülen lüzum üzerine iptal edilmiştir.” denildi.

PLAJLAR HALKIN EYLEMİ YAPMIŞLARDI

Geçen yıl Muğla’nın Menteşe ilçesinde yer alan ve MUÇEV tarafında kiraya verilen Akbük Plajı’nda kıyıların işgaline karşı vatandaşlar “Havlunu Al Gel” eylemi düzenlemişti.

Fethiye ve Göcek koylarında ve kıyılarda son yıllarda artan günübirlik tesis veya bağlama iskelesi adı altındaki yapılaşma girişimlerine tepki gösteren Fethiye Turizm Konseyi ve Fethiye -Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu üyeleri ortak açıklama yaparak,

“ÖÇK Bölgesi olan Fethiye ve Göcek koylarımızda mevzuata aykırı yapılaşma girişimlerine izin vermemiz mümkün değildir. Kıyılarımız ve koylarımız kırmızı çizgimizdir. Her ne ad altında olursa olsun kıyılarımızın ve koylarımızın koruma kullanma dengesi gözetilmeksizin, çıkar uğruna feda edilmesine seyirci kalamayız. Doğası ve bakirliği ile çekim merkezi olan Fethiye ve Göcek kıyılarında ve koylarında yerel kurumlara ve halka bilgi verilmeden, adeta yangından mal kaçırır gibi yapılmak istenen kiralamalara ve yapılaşma girişimlerine karşı ‘1 dakika‘ diyoruz. Geçmişin mirası geleceğin emaneti olan kıyılarımızın ve koylarımızın korunması, deniz turizminde sürdürülebilirlik için konuyla ilgili açılan davalar sonuçlanana kadar kiralamalar ve yapılaşma girişimleri durdurulmalıdır. Yetkili tüm kurum ve kuruluşları göreve davet ediyoruz.

“1. ve 3. seviye Doğal Sit Alanı olan Fethiye ve Göcek koylarında MUÇEV tarafından farklı şirketlere kiralanmış ve kiralanan bu koylarda ve kıyılarda mevzuata aykırı girişimler her geçen gün artmaktadır” diyerek durumu protesto etmişlerdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x